W zadbanym i eleganckim wnętrzu żyje się lepiej i pracuje znacznie efektywniej. Możliwości na urządzenie wnętrza jest bez liku. Najważniejsze, by było ono nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Firma, która może pochwalić się ładnie urządzonym biurem i zadbanym wnętrzem, co czyni je reprezentatywny, zdobędzie więcej przychylnych opinii. Oczywiście, wygląd powinien iść w parze z profesjonalnym podejściem do działania. Jeżeli chodzi o styl odpowiedni do biura to idealnie sprawdzi się industrialny, opierający się na zasadzie minimalizmu i prostocie.

Historia stylu
Styl industrialny swoje początki ma w okresie recesji lat 50. XX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych. Z powodu kryzysu w danym okresie wiele przedsiębiorstw było zmuszonych do ogłoszenia bankructwa. To w efekcie spowodowało pojawienie się problemu opustoszałych budynków poprzemysłowych w centrum miast i na ich obrzeżach w dużej ilości. Były to duże budowle po fabrykach, halach produkcyjnych czy magazynach. Nie było pomysłu na ich zagospodarowania ani funduszy na ich renowację lub rozbiórkę. Takimi lokalami zainteresował się światek artystyczny. Młodzi artyście zajmowali lokale nielegalnie w dużej mierze i przekształcali je w swoje pracownie czy galerie. Budynki poprzemysłowe zapewniały dużo miejsca, a dodatkowo wzbudzały zainteresowanie artystów swoim surowym stylem i minimalizmem w formie. Soho, Chelsea i Brooklyn pełne takich lokali stały się kolebką wielkich artystów tamtego okresu. Artyści tacy, jak Andy Warhol należeli do enklaw artystycznych tamtych rejonów, tworząc sztukę właśnie w takich miejscach – przekształcając coś szpetnego i niepotrzebnego w coś wyjątkowego. Tak narodziła się nowojorska Silver Factory – w fabryce po wytwórni kapeluszy.

Zasady stylu
Dziś styl industrialny różni się od swojej początkowej formy przede wszystkim dopracowanie formy i celowością. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że styl ten jest banalny i niechlujny, lecz jest on bardziej skomplikowany, niż można przypuszczać. Styl stał się popularny w nowoczesnych przestrzeniach w dużej mierze ze względu na zasadę minimalizmu i możliwość osiągnięcia eleganckiego efektu finalnie. Chętnie stosowany jest w przestrzeniach biurowych i firmowych.

Pierwsza cecha to przestrzeń. Styl narodził się z zagospodarowania pustych fabryk i magazynów, więc lubuje się w pustostanach. Pierwotnie, gdzie był stosowany to pomieszczenia o wysokich sufitach, surowym wnętrzu, co dawało poczucie przestrzeni. W stylu industrialnym pomieszczenie dużych rozmiarów pełni kilka funkcji, a strefy są wydzielone umownie bez zbędnych ścian i przedziałów. Kuchnia, salon, sypialnia i biuro mogą być w jednym miejscu. Obecnie styl industrialny stosowany jest z tego powodu w loftach i mieszkaniach typu studio. Poza tym, charakterystyczne dla stylu są duże okna.

Taki styl sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych i firmowych. Nawet nie ze względu na zagospodarowanie przestrzeni, ale przez wzgląd na podstawowe cechy. W stylu industrialnym dominują kolory jasne – szary, beżowy, biały. Wynika to z tego, że fabryki nie były specjalnie malowane. Także w kwestii materiałów odznacza się prostotą, która nawiązuje do korzeni. Mile widziane są drewno, beton, metal czy cegła. Oczywiście, można zastosować nowoczesne technologie i materiały, które będą lżejsze oraz bardziej funkcjonalne od pierwowzorów. Chłodny charakter wnętrza łatwo ocieplimy kolorowymi dodatkami, unikalnymi meblami czy stylizowanymi akcesoriami.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *