Sala konferencyjna to ważne miejsce w każdej instytucji, ponieważ istotne dla funkcjonowania i rozwoju placówki spotkania odbywają się właśnie w niej. Na podstawie wyglądu sali konferencyjnej oceniać nas będą kontrahenci i kandydaci w procesie rekrutacyjnym. Oczywiście, nie będzie to główny czynnik opiniotwórczy, ale na pewno będzie mieć duże znaczenie w początkowej fazie znajomości i przy kreowaniu pierwszego wrażenia. Właśnie dlatego ma znaczenie, jak będzie prezentowała się sala konferencyjna – jej wystrój i wyposażenie. Śmiało można stwierdzić, iż sercem każdej sali konferencyjnej jest stół.

Wielkość stołów
Stół nie może być zbyt mały, gdyż pełni ważną rolę. Nie jest jedynie dodatkiem i ładnym elementem wystroju, a podstawą pracy. Musi mieć właściwy rozmiar, by zapewniać komfort pracy w grupie. Osoby siedzące przy stole powinny mieć swobodę ruchu oraz wystarczającą ilość miejsca na korzystanie z laptopa czy przeglądanie dokumentów. Szacuje się, że jedno miejsce powinno zajmować około siedemdziesiąt centymetrów szerokości stołu. W przypadku jednostronnego usadzenia użytkowników, głębokość stołu powinna osiągać najmniej 60 – 70 cm, zaś w sytuacji zajmowania miejsc po obu stronach 90 cm. Dzięki temu, każdy z użytkowników będzie miał zapewnioną minimalną przestrzeń osobistą.

Stół, a pozycja
Rodzaj stołu ma znacznie. Chodzi szczególnie o kształt, gdyż będzie on definiował także relacje między użytkownikami. Do wyboru mamy stół prostokątny i okrągły. W pierwszym przypadku, użytkownicy o wyższej pozycji będą zajmowali miejsca przy krótszych krawędziach, a niższego szczebla przy dłuższych bokach. To podkreśla hierarchię i podział obowiązków, panujące w firmie. Natomiast w przypadku okrągłego stołu, użytkownicy znajdują się blisko siebie. Zaciera się granica między przestrzenią osobistą użytkowników, co podkreśla partnerskie relacje i równe traktowanie w firmie.

Konfiguracja ustawienia
Ustawienie stołu w sali konferencyjnej również ma znaczenie. Jasne, że powinien ona stać w centralnej części pomieszczenia. Jednak w zależności od przeznaczenia sali oraz odbywających się w jej obrębie spotkań ( ich długości, wielkości i częstotliwości czy charakteru) stoły będą ustawiane inaczej. Najczęstszymi konfiguracjami są:
•Model zarządu – użytkownicy siadają po obu stronach stołu na przeciwko siebie. Konfiguracja ta sprawdza się przy niewielkiej ilości uczestników, na przykład w przypadku spotkań biznesowych lub narad zarządu.

•Litera „U”(kształt podkowy) – użytkownicy w tym układzie zajmują miejsca po zewnętrznej stronie stołu wyłącznie. W ten sposób osoba występująca jest widziana przez wszystkich w równym stopniu. Prezentujący najczęściej znajduje się u szczytu „U” lub pomiędzy jego ramionami. W tym układzie łatwiej także prezentować zawartość multimedialną.

•Model klasy – ustawienie przypomina układ ławek szkolnych. Stoły i krzesła są ustawione tak, by uczestnicy byli zwróceni twarzą w kierunku prowadzącego szkolenie.

Ciężko zmieniać konfiguracje, gdy ma się określoną ilość stołów w sali lub są to duże, jednoelementowe stoły. Jeżeli sala ma być przeznaczona nie tylko dla spotkań biznesowych, ale także szkoleń i wystąpień to warto wybrać stoły rozkładane. Takie modele mają wbudowaną opcję regulowania wielkości dla optymalnego rozstawienia. Odpowiedni stół jest ważny dla przestrzeni sali konferencyjnej.

Na końcu zostaje jedynie styl stołu, co odnosi się do tego, z jakiego materiału będzie wykonany czy jaki kolor wybierzemy. Ważne, by stół został dopasowany do pozostałego wyposażenia sali.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *