Poczekalnia to miejsce, które zastaniemy w większości instytucji użytku publicznego oraz w prywatnych gabinetach czy firmach. To często pierwsze miejsce, w którym spędzamy dłuższą chwilę i na podstawie wyglądu układamy wstępną opinię na temat miejsca w swojej świadomości. Z tego powodu jest istotne, jak przestrzeń zostanie zagospodarowana i urządzona. Dobrany styl oczywiście zależy od firmy i miejsca. Opcji jest wiele, tak samo jak różnorodnych stylów. Popularną stylizacją wnętrza jest styl retro, który cieszy się rosnącym uznaniem w związku z powracającymi elementami stylu.

Kilka słów o stylu retro
Retro znany jest najczęściej pod swoją anglojęzyczną nazwą „vintage” (lub inaczej „midcentury modern”) i kształtował się w latach 50. – 70. XX wieku. Narodził się w Stanach Zjednoczonych pod wpływem poszukujących nowego kanonu artystów. Charakterystyczną cechą jest łączenie minimalizmu i ozdobności, a także nowości ze starością. Styl retro jest wysoce zindywidualizowany i nieszablonowy, dzięki pełni barw, wzorów i niestandardowych połączeń. To zdecydowanie unikalny styl, mający podkreślić wyjątkowy charakter miejsca czy tworu.

Cechy stylu
Style retro łączy abstrakcyjne wzory i finezyjne formy z minimalizmem. Wiele sprzecznych cech miesza się w tym stylu. Główną cechą jest wyrazistość, szczególnie w kwestii kolorów. Barwy rzucają się w oczy i budują radosny klimat. Odnajdziemy tutaj geometryczne i roślinne motywy, typowe dla minionych dekad. Niegdyś, przy tworzeniu stylu, pomieszczenia dekorowano różnorodnymi elementami o innej formie wykonania, strukturze i sprzecznych barwach. Dzisiaj kompozycje w stylu retro zostały nieco ugładzone i stanowią najczęściej spójną kompozycję. Jednak okres kształtowania się stylu wprowadził ważny element – chromowane elementy. Dziś już nic nowego, lecz kiedyś było to zaskakujące. Od chromowanych nóżek, gałek czy klamek aż po chromowane wzory i dużego formatu elementy. Styl retro łączy także niestandardowe kształty i różnorodne materiały (plastik, metal, drewno).

Jakie ściany pasują do stylu retro?
Styl retro opiera się na elementach wystroju, co oznacza, że ściany mają stanowić głównie tło dla dekoracji, roślin czy unikalnych mebli i dodatków. Najczęściej ściany będą w kolorze białych czy szarym – oba kolory stanowią świetne podłoże do uwydatniania elementów wystroju i mieszania z innymi barwami. Jednak to nie jedyna opcja. Warto też zastanowić się nad tapetą w geometryczne wzory lub z roślinnym motywem, bowiem będą wpisywały się w cechy stylu. Przy wyborze tapety warto pamiętać, by nie przyćmiła pozostałych elementów i należy uważać, by ze stylowego rozwiązania nie popaść w kicz (przy tapecie w stylu retro dość łatwo przez staromodny i niedopasowany charakter). Doskonale sprawdzą się elementy dekoracyjne na ścianach – metalowe płyty, ceglane powierzchnie lub imitacja betonu.

Meble w stylu retro
Meble vintage muszą być unikalne. To główna ozdoba wnętrza, która ma przykuwać uwagę i wprawiać w zdumienie. Można igrać z kolorami i materiałami, z których są zrobione. W stylu retro możliwości jest wiele. Można łączyć w końcu stare z nowym. Stylizowane meble na minioną epokę przełamiemy nowoczesnymi dodatkami lub odwrotnie. Możemy dowolnie mieszać drewno, skórzane obicie, tekstylia, szkło czy metal. Warto pamiętać o typowym chromowanym wykończeniu. Obicia tekstylne mogą być z ciężkich i grubych materiałów, które kojarzą się nam z „babcinym” domem – najlepiej jeżeli będą one jednolitego koloru lub pikowane. Warto dodać trochę „smaku” i urozmaicić stylizowanymi dodatkami wnętrze – starodawne gazetki, stojaki na płaszcze czy gazetniki.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *