Kolory w gruncie rzeczy odgrywają ważną rolę w przestrzeni, która nas otacza każdego dnia. Dzięki nim postrzegamy dane miejsce w odpowiedni sposób – wpływają na odbiór pozytywny lub negatywny miejsca. Kolory będą podkreślały określone cechy przestrzeni lub maskowały mankamenty, a dodatkowo nadawały charakteru miejscu. Ciemne barwy mogą nadać szyku i elegancji przestrzeni lub sprawią, że będzie przygnębiająca. Jasne kolory ożywią wnętrze lub wykreują dziecięcą przystań. Wszystko zależy od doboru barw i ich zestawienia. Ma to spore znaczenie nie tylko w domu, ale i w miejscach publicznych czy pracy – kolory wpływają także na nastrój użytkowników.

Niebieski
Niebieski jest jednym z kolorów, który kojarzy się z przyjemnymi rzeczami. Najczęstszym skojarzeniem jest pokój dziecięcy dla chłopca, gdyż kolor ten jest często wybierany w takiej sytuacji. Niebieski to kolor sprzyjający koncentracji czy pracy umysłowej oraz mający wpływ uspokajający. Kojarzy się z bezpieczeństwem, spokojem, zaufaniem lub profesjonalizmem. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o dużym natężeniu słońca, gdyż jako chłodna barwa będzie kontrastował z ciepłym kolorem. To odpowiedni kolor do takich pomieszczeń, jak pokój szkoleń, sala konferencyjna czy pokój przesłuchań.

Zieleń
Zielony kolor znany jest ze swoich właściwości uspokajających i łagodzących. To pozytywnie kojarzony kolor, gdyż występuje w przyrodzie i otoczeniu. Kojarzy się z roślinnością, życiem i naturą, co wpływa na pozytywny odbiór. Zieleń pozwoli odpocząć przemęczonym i wysuszonym oczom, co przyda się w miejscu pracy – długie godziny przez ekranem komputera i w pełnym skupieniu potrafią dać się we znaki. Zieleń to idealny kolor do większości miejsc – pomieszczeń z komputerami, sali przesłuchań, konferencyjnej czy miejsc przebywania dzieci. Nie koniecznie trzeba malować na zielono ściany pomieszczenia, gdyż można ten relaksujący kolor wprowadzić w otoczenie przez roślinność.

Żółć
Żółty to kolor o dwóch obliczach, które ujawniają się w zależności od natężenia barwy. Z jednej strony to energetyczny, nastrojowy i pozytywny w odbiorze kolor. Jednak na dłuższą metę będzie on wywoływał irytację i zmęczenie, niekorzystnie działając także dla oczu. Kolor żółty zbyt intensywny będzie prowadził do rozdrażnienia, lecz stonowany odcień wpłynie na użytkowników pomieszczenia pobudzająco i motywująco.

Pomarańcz
Podobnie będzie z kolorem pomarańczowym. Łagodne i stonowane odcienie podniosą motywację i nie będą drażniące. Z kolei jaskrawe i neonowe wersje spowodują spadek koncentracji i poczucie niepokoju, ale przy tym pobudzą obserwatora.

Szarość
Nie można wyobrazić sobie bardziej neutralnego koloru, niż szarość. Będzie on pasował do różnych pomieszczeń i jednocześnie zapewni wiele możliwości budowania nastroju przestrzeni. Kolor szary stał się popularny wraz z falą mody skandynawskiej. Kojarzy się z minimalizmem, porządkiem, elegancją. Świetnie sprawdzi się samodzielnie w różnych odcieniach, jak i w połączeniu z kontrastującymi barwami. To klasyczny kolor, który obecnie podbija przestrzenie zarówno biurowe i domowe.

Brąz
Rzadko wybierany kolor do przestrzeni innej, niż robocza i profesjonalna. Oczywiście, jeżeli chodzi o obicie i duże natężenie, a nie wyłącznie o meble. Brąz będzie dominował w eleganckich miejscach i kojarzonych z luksusem – kancelarie prawne, biura wysokiej rangi. Kolor ten działa korzystnie na zmęczone oczy, ma łagodzący i uspokajający wpływ. Doskonale komponuje się z żywymi odcieniami, jak czerwień, pomarańcz, ale także zieleń.
 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *