Feng shui kojarzy się z czymś orientalnym lub w nieco prześmiewczy sposób. Jednak jego zasady mogą wpłynąć pozytywnie na nasze miejsce pracy. Feng shui to tradycyjny, mityczny sposób aranżowania przestrzeni, który narodził się w kulturze Chin. Ma pomagać kumulować pozytywną energię i pozwala na zachowanie harmonii i równowagi w życiu oraz otaczającym świecie. Można to łatwo zastosować przy aranżowaniu wnętrza, gdyż istnieją pewne zasady, jakimi kieruje się feng shui.

Podstawy feng shui
Oczywiście są rzeczy, na które mamy wpływ i te, na które takiego wpływu nie mamy. Jedną sprawą z tej drugiej kategorii jest kształt pomieszczenia – szczególnie, gdy lokal najmujemy lub kupujemy gotowy. W feng shui pomieszczenie najlepiej, jeśli jest prostokątne lub kwadratowe – o regularnym kształcie. Brak wnęk, załamań, łuków, krzywizn czy kolumn, czyli elementów przez które energia może się rozpraszać w nieodpowiedni sposób, jest dobrze widziana. To pozwoli zachować harmonię. Widok z okien też ma znaczenie – powinien być spokojny i przyjemny, najlepiej na elementy przyrody. Jednak to także element, na który nie mamy zbyt dużego wpływu. W feng shui wszystko jest harmonijne i stanowi pewną całość. Kolorami dominującymi powinny być barwy, zaczerpnięte z natury – zieleń, żółć, pomarańczowy, szary, niebieski, brązowy. Barwy odpowiadają żywiołom i elementom przyrody. Dzięki temu, kolory będą łagodne i przyjemne dla oczu oraz umysłu. Pozwoli to na skupienie i odpowiednie wykonywanie swoich obowiązków.

Miejsce mebli, zgodnie z feng shui
Ważne jest ustawienie mebli i wyposażenia. W przestrzeni biurowej głównym elementem jest biurko, które powinno stać równolegle do ściany. Tak, byśmy ścianę mieli za plecami, a naprzeciw twarzy znajdowały się drzwi wejściowe. To wydaje się logiczne, gdyż dzięki takiemu układowi możemy lepiej się skupić i dodatkowo będziemy mieli podgląd na całą przestrzeń, łącznie z osobami wchodzącymi do środka. W przypadku większej ilości biurek w pomieszczeniu – im bliżej drzwi, tym więcej pracy będzie lądowało na biurku. Według zasad feng shui nie powinno ustawiać się siedziska w miejscu przeciągu, gdyż sprawia to ucieczkę energii. To tak samo, jak gdybyśmy siedzieli twarzą do ściany – nasza energia będzie hamowana, a kreatywność blokowana. Efektywność podniesiemy, dzięki usunięciu ostrych krawędzi – kantów, rogów, krawędzi (oczywiście, tych możliwych do wyeliminowania). Możemy tego dokonać poprzez zasłonięcie ich za pomocą firanek czy roślin. Takie ostre krańce nazywamy zatrutymi strzałami, które powodować mogą blokadę zawodową, problemy z koncentracją i zdrowiem. Sprzęty i elementy wyposażenia (szafy, szafki, sprzęty elektroniczne) nie powinny zajmować centralnego miejsca w biurze. Najlepiej ustawić je od północnej, zachodniej lub płn-zach strony. W ten sposób nie będą miały możliwości blokowania przepływu energii.

Biurowa harmonia
Feng shui to nie tylko kwestia ustawienia przedmiotów, ale także wyglądu. W biurze musi panować porządek, by istniała harmonia. Bałagan to symbol niepozałatwianych spraw, który dodatkowo wprowadza roztargnienie i osłabienie koncentracji w trakcie pracy. Czystość i porządek są ważne. Także rozmiar będzie odgrywał rolę – większe biurko to więcej przestrzeni, co pozwoli na lepszy układ i rozłożenie przedmiotów.

Zasady feng shui można stosować w domu i w miejscu pracy. Nawet, jeżeli nie wierzymy w mistyczną moc przepływu energii to pozwolą one w pewnym stopniu zachować ład i porządek w przestrzeni użytkowej.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *