W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości na urządzenie przestrzeni domowej czy biurowej. Chętnie korzystamy z osiągnięć styli minionych epok i stylizujemy wnętrza wedle gustu, bo w końcu w dzisiejszym świecie mamy więcej opcji – możemy kupić stylizowane przedmioty, zamówić, zrobić lub nawet je mamy po poprzednim pokoleniu. Nowe technologie pozwalają na zabawę w profesjonalnego aranżera wnętrz. W przestrzeniach biurowych sprawdzi się styl industrialny – minimalistyczny i elegancki.

Narodziny stylu industrialnego
Styl industrialny był wynikiem konieczności zagospodarowania dużych pustostanów i budynków, które zostały porzucone w centrum wielkich metropolii w Stanach Zjednoczonych. To właśnie Stany są miejscem narodzin stylu w latach 50. ubiegłego wieku. Problem z porzuconymi i niszczejącymi budowlami (nieużytki po magazynach, halach produkcji i fabrykach) pojawił się z powodu kryzysu gospodarczego w Stanach w połowie XX wieku, podczas którego wiele przedsiębiorstw ogłosiło bankructwo. W takich budynkach, którymi nikt się nie interesował (bo nie było pieniędzy na ich utrzymanie), nie do końca legalnie spotykali się i zamieszkiwali artyści. Często urządzali w takich lokalach pracownie czy wystawy, co z czasem rozwinęło się i wykreowało nowy styl. Sam Andy Warhol w ten sposób stworzył pracownię Silver Factory w Nowym Jorku.

O stylu industrialnym słów kilka
Styl industrialny będzie pasował zarówno do przestrzeni małej i dużej, więc nie ma znaczenia czy dysponujemy loftem, studiem czy niewielkim lokalnej użytkowym. W dodatku jest naprawdę łatwy w zastosowaniu, gdyż podstawową cecha jest minimalizm i prostota. Styl charakteryzuje się swobodą wyboru i surowością formy. Opiera się na chłodnych barwach, więc królują szarości i beże oraz stonowane odcienie. W stylu industrialnym bazujemy na podstawowych tworzywach, jak drewno, metal i beton oraz niejednolitości mebli i dodatków. W ten sposób łączymy minimalizm i różnorodność dla uzyskania spójnej kompozycji.

Meble
Styl industrialny charakteryzował się początkowo dużą różnorodnością i przypadkowością, gdyż elementy w początkowym okresie kształtowania były dobierane często losowo bez zastanawiania się nad ich spójnym wyglądem. Cechą podstawową była oryginalność i unikalność, ponieważ często w wystroju znajdowały się pojedyncze sztuki o niepowtarzalnym wyglądzie. To sprawiało, że styl wyróżniał się na tle innych i zyskiwał na autentyczności w pewien sposób. Z tego powodu warto wybierać oryginalne elementy – dodatki, meble. W doborze mamy dużą swobodę. Można łączyć elementy nowe ze starymi, o różnorodnej fakturze, wykończeniu czy kolorze. Wtedy wnętrze uzyska niepowtarzalny charakter i wykształci własną dusze.

Ważnym elementem są dodatki, dzięki którym podkreślimy wyjątkowość i oryginalność wnętrza. Warto sięgnąć po stylizowane na minione dekady przedmioty lub renowacje antyków. Świetnie sprawdzą się szczegóły, wyjęte z rzeczywistości lat 50. XX wieku – barwne abażury, druciane lampy czy oświetlenie z żarówek na kolorowych kablach. To zdecydowanie podkreśli industrialny klimat miejsca.

Styl industrialny wbrew pozorom jest łatwy do dostosowania dla każdego wnętrza. Charakteryzuje się minimalizmem i prostotą, a efektowne dodatki i elementy wyposażenia sprawiają, że wnętrze zyskuje niepowtarzalny charakter. To bardzo ciekawy styl, który sprawdzi się zarówno w przestrzeni domowej i biznesowej. Pozostawia wiele otwartych furtek i możliwości dla osoby urządzającej wnętrze, dzięki czemu może ona wpleść w stylizację przestrzeni swoją wyjątkową cząstkę duszy.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *